like a geek

Fabryka Kliknięć Praca w domu

Darmowe zdjęcia do ściągnięcia - skąd pobrać i jak wstawić?

Skąd pobieram darmowe zdjęcia do ściągnięcia sieci? W 12 prostych krokach wyjaśniam jak znaleźć dobrą, darmową fotografię i zilustrować nią wpis na blogu.

Sporo osób pyta mnie skąd ściągam zdjęcia do każdego z wpisów. Wbrew pozorom można je ściągnąć za darmo, o ile przestrzega się licencji. Flickr, olbrzymi katalog zdjęć wykorzystywane przez setki profesjonalnych fotografów, ma nawet specjalne narzędzie do kopiowania zdjęcia! W rozwiązaniu jakie proponuję obejdziesz się nawet bez własnego serwera.

 1. Przejdź do zaawansowanej wyszukiwarki obrazków Flickra,
 2. w Search form wpisz tagi (etykiety) opisujące wyszukiwaną frazę, np. hot girl asia,
 3. na dole strony wyszukiwania zaznacz Only search within Creative Commons-licensed content, aby wyszukać tylko zdjęcia do legalnego wykorzystania w innych miejscach,
 4. jeśli dzięki zdjęciu będziesz zarabiać (np. wyświetlając obok reklamy lub chcesz sprzedać utwór, w którym zostaną umieszczone), zaznacz dodatkowo Only search within Creative Commons-licensed content,
 5. jeśli chcesz modyfikować zdjęcia (np. wrzucić do programu graficznego i zastosować jakiś filtr albo złożyć komiks z kilku zdjęć), zaznacz Find content to modify, adapt, or build upon,
 6. wciśnij enter albo kliknij niebieski przycisk Search na samym dole,
 7. ustaw sortowanie na interesting,
 8. wybierz zdjęcie,
 9. w menu akcji wybierz Share this, a w okienku, które się pojawi Grab the HTML/BBCode,

  Grab the HTML/BBCode

 10. wybierz odpowiedni rozmiar zdjęcia i skopiuj kod z ramki,
 11. wstaw kod na swoją stronę,
 12. gotowe!

Prawda, że pobranie zdjęcia w ten sposób jest proste?

Pamiętaj tylko, że większość zdjęć jest chroniona prawem autorskim i nie można ich ot tak sobie ściągnąć. My wyszukiwaliśmy zdjęcia do pobrania za darmo, z licencją Creative Commons, która mimo darmowości wymaga podania autora. Takie zdjęcia można wykorzystać również w druku, o ile zachowamy zasady licencji. Dokładna treść licencji zależy od autora. Znajduje się pod linkiem Some rights reserved w sekcji License przy każdym zdjęciu.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania co do zdjęć na blogu, zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Komentarze są własnością użytkowników. Zastrzegam sobie prawo do ich usuwania, jeśli uznam je za nieodpowiednie. Więcej w polityce prywatności.

Uwaga! Blog został przeniesiony na domenę like-a-geek.pl. Zapraszam na porcję nowych wpisów!

Zamknij [x]

Możesz za darmo umieścić ten artykuł na dowolnej stronie, również komercyjnej, w postaci dokładnie takiej jak w ramce poniżej i zachowując aktywne hiperłącza (linki). Licencja artykułu: CC-BY-ND. Licencja nie dotyczy zdjęć w nagłówkach artykułów! Dozwolone jest dodanie stylu do wstępu, stopki, danych autora, zmiana poziomu środtytułów (np. z h2 na h3) i odłączenie wstępu oraz tytułu od reszty.